5 rzeczy które musisz wiedzieć przed założeniem stronyco warto wiedzieć przed założeniem strony
optymalizacja strony seo

Mówi się, że jeśli nie ma Cię w internecie, to nie istniejesz w ogóle. Jest w tym powiedzeniu jakaś prawda, bo wirtualna rzeczywistość stała się dla świata drugim domem,  niekiedy częściej odwiedzanym niż ten rzeczywisty. 

Z tego względu, jeśli prowadzisz dowolny biznes, dobrze żeby znajdował się on także na internecie. Żebyś mógł lub mogła docierać do pełnego spektrum klientów, a nie tylko do tych, którzy odwiedzają Cię stacjonarnie.

Stronę internetową ma już teraz prawie każdy przedsiębiorca, więc jak odnaleźć się w tym gąszczu? Jak przebić się, jak wyróżnić? Albo przynajmniej być na solidnym, zadowalającym poziomie? Według nas niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne, podjęte jeszcze przed stworzeniem strony. Co konkretnie mamy na myśli?

 

Co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o założeniu strony?

Po pierwsze, ogólna wizja i koncepcja

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez przedsiębiorców przed postawieniem strony firmowej, jest podejście pt. “chcę stronę – i tyle”. Bez konkretnego powodu, bez zarysu strategii czy nawet najmniejszego planu. Po prostu potrzebna jest strona.

Rozumiemy w pełni, że nie każdy ma czas na to, by zastanawiać się długimi godzinami nad powodami powstania strony czy analizą konkurencji. Jednak nikt tak dobrze nie zna swoich mocnych stron, celów biznesowych czy profilu klienta, co właściciel firmy. Warto poświęcić choćby kilka godzin nad zastanowienie się nad następującymi aspektami biznesowymi:

  • Jaki jest dokładnie profil działalności firmy. Kim jesteśmy, kim nie;
  • Co jest naszym celem? Gdzie widzimy się za rok, dwa lata, pięć lat?;
  • Kto jest moim klientem? Dlaczego kupuje u mnie, a dlaczego wybiera konkurencję?;
  • Co wyróżnia mnie spośród konkurencji? Jaką wartość daje klientom moja firma?;
  • Po co jest mi strona internetowa? Co chcę przez nią osiągnąć?

Te z pozoru proste pytania, często są całkowicie pomijane przez ludzi biznesu przed stworzeniem strony internetowej. Co więcej, często są pomijane w ogóle, bez względu na chęć pojawienia się w internecie! Warto odrobić powyższe zadanie domowe i zastanowić się nad kierunkiem rozwoju firmy, jej mocnymi stronami oraz charakterystyką klienta i konkurencji. 

 

Po drugie, rozeznanie się w stronach konkurencj

Zdecydowana większość udanych biznesów, to pomysły które już ktoś kiedyś sprawdził, a kolejny przedsiębiorca je wprowadził w życie, dodając do tego swoje pomysły i doświadczenie. Nie ma co się oszukiwać – w USA tylko dwa na dziesięć startupów (biznesów z innowacyjnym, nieszablonowym pomysłem) przeżywa.

Z tego powodu warto wiedzieć, co sprawdza się w internecie, a zwłaszcza u Twoich bezpośrednich rywali. Na pewno znasz swoją konkurencję, przynajmniej kilka firm. Koniecznie poszukaj ich w sieci i poszerzej krąg wyszukiwań do innych miast, województw czy nawet krajów.

Przede wszystkim po to, żeby wiedzieć jakie są branżowe trendy. Jeśli lider rynku robi coś w pewien sposób, to prawdopodobnie jest to właściwy sposób – albo przynajmniej dobra inspiracja. Jeśli większość firm z Twojej branży prowadzi bloga, może również warto w niego zainwestować?

Rozeznanie wśród innych branżowych witryn wyklaruje Ci wizję swojej własnej strony. Zderzysz swoje doświadczenie i oczekiwania, z internetową rzeczywistością, co pozwoli Ci, we współpracy z agencją lub samodzielnie, stworzyć stronę która będzie spełniała Twoje biznesowe cele.

Oczywiście możesz zlecić taką analizę agencji. Jednak nikt nie wie o Twoim biznesie i swojej branży tak wiele, co Ty. Warto żebyś świadomie brał/a udział w Tworzeniu makiety strony, wyglądu podstron czy zawartości bloga. Twoja wiedza i ekspertyza jest podstawą i kluczem do sukcesu strony. 

 

Po trzecie, poznaj możliwości marketingowe

Samo posiadanie strony internetowej nie jest jeszcze wielkim wyczynem. Przy obecnej technologii, może pozwolić sobie na to każdy, zarówno tworząc stronę samodzielnie, czy we współpracy z agencją. Goła strona, rozbudowana tylko o podstawowe informacje i dane kontaktowe, z pewnością nie podbije świata. Chcesz przecież, żeby działała i przynosiła klientów, a nie tylko stała i ładnie wyglądała, prawda?

Na szczęście w sukurs przychodzą Ci narzędzia marketingowe, których celem jest ściąganie na firmową stronę jak największą liczbę potencjalnych klientów. Niektóre z nich działają długoterminowo i na ich efekty trzeba czekać tygodniami, czy nawet miesiącami. Inne działają tu i teraz, ale trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Zanim podejmiesz się tworzenia strony, dowiedz się czym jest:

 

  • Blog firmowy

Miejsce, w którym publikujesz przydatne dla klienta wpisy. Mogą one dotyczyć czegokolwiek – Twojej branży, recenzji produktów, zarządzania firmą. Warunek jest jednak jeden: treść musi być dla czytelnika wartościowa.

Blog firmowy ma ułatwiać klientowi decyzje zakupowe. Wyjaśniać problematykę danego zagadnienia, pomagać mu w lepszym zarządzaniu firmą. Dużo zależy od tego czym zajmujesz się Ty i jakiego rodzaju wsparcia oczekuje Twój klient. Nie mniej blog to nie jest miejsce, w którym opisujesz siebie i swoje produkty. Wpisy blogowe (blogposty, artykuły, poradniki) mają nieść wartość klientowi i tym samym zachęcać go do dalszego czytania i powracania na Twoją stronę.

 

  • Newsletter

Świetna opcja dla firm, które regularnie wprowadzają zmiany w usłudze i produktach, prowadzą często akcje promocyjne czy na bieżąco publikują treści blogowe. Newsletter, inaczej zwany email marketingiem, to regularna (najczęściej w cyklu miesięcznym lub kwartalnym) wysyłka maili do klientów zapisanych do bazy. Cel jest podobny do celu bloga – dostarczanie wartościowych informacji klientom, żeby przyciągnąć ich do marki i zachęcać do powrotu na stronę.

Newsletter jest też jedyną drogą na wysyłanie klientom i potencjalnym klientom informacji handlowych. Każda osoba zapisana do newslettera musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych i otrzymywanie reklam. Inne tego typu próby (wysyłka do ludzi spoza legalnie pozyskanej bazy odbiorców) to łamanie przepisów RODO, które może mieć swoje konsekwencje prawne.

Newsletter jest też jednak obowiązkiem – aby był skuteczny, musi być prowadzony regularnie. Jeśli dopiero co stawiasz swoją stronę, prawdopodobnie bardziej potrzebujesz treści na niej (rozbudowane podstrony, opisy usług, blogposty), niż rozwoju newslettera. Warto zainwestować w niego dopiero wtedy, gdy pojawi się realna potrzeba ze strony klientów.

 

  • Czat

Z klientem trzeba komunikować się szybko i sprawnie – najlepiej do 15 minut od momentu pojawienia się maila na skrzynce. Natychmiastowe odebranie telefonu pozwoli Ci złapać klienta “na gorąco”, dopóki problem, z którym przychodzi, pali go i gryzie. Tego typu sprawność w kontakcie może zbliżyć i zachęcić do współpracy z firmą. Klient zobaczy w Tobie wiarygodnego partnera biznesowego, gotowego do pomocy w każdej chwili.

Czat na stronie jest świetnym narzędziem do natychmiastowej komunikacji. Na pewno wielokrotnie spotkałeś/aś się z nim w prawym lub lewym dolnym rogu strony internetowej. Czat pozwala klientowi na rozmowę z Tobą lub osobą obsługującą ten kanał komunikacji w czasie rzeczywistym. Jeśli masz na to zasoby (czasowe, finansowe) – zainteresuj się czatem koniecznie, bo klienci bardzo doceniają tę możliwość i korzystają z niej regularnie.

 

Po czwarte, przygotuj się na współpracę z agencją

Jeśli zamierzasz stworzyć stronę we współpracy z agencją marketingową, warto żebyś wiedział/a jak tego typu współpraca najczęściej  wygląda. Oczywiście, każde zlecenie jest indywidualne i wymaga podejścia do wszystkich klientów z osobna, jednak jest szereg czynności, które są stałe i powtarzalne dla projektów tworzenia stron.

Przede wszystkim zdecyduj się, czego oczekujesz od strony: jaka jest Twoja wizja witryny i wymagania względem niej. Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, krok ten jest niezbędny jeśli chcesz żeby współpraca z agencją przebiegała bezproblemowo, a sama strona spełniała Twoje oczekiwania i przynosiła zamierzone efekty. 

Pamiętaj jednak, że rolą agencji nie jest zgadzanie się na wszystkie Twoje pomysły. Specjaliści od designu czy UX strony wiedzą doskonale, co sprawdza się i działa na internautów, a co nie. Cel, to odnaleźć się po środku, czyli Twoje pomysły i wizje przełożyć na realia technologiczne. Odnalezienie złotego środka jest kluczowe, a żeby go zdobyć, niezbędna jest Twoja wizja i doświadczenie agencji.

Drugim bardzo ważnym krokiem jest dokładne przygotowanie lub wypełnienie briefu, czyli zbioru informacji o Tobie, Twojej firmie, założeniach współpracy itp. W zależności od agencji briefy mogą się od siebie różnić formą i treścią, jednak zawsze chodzi o to, żebyś przelał na papier podstawowe informacje o swoim biznesie.

Potraktuj to zadanie poważnie, bo w dużej mierze właśnie na podstawie briefu agencja będzie planowała swoje działania. Lepiej napisać za dużo, niż za mało. Jeśli w briefie pojawi się pytanie, na które nie znasz odpowiedzi, to również daj o tym znać drugiej stronie. Rolą agencji jest także pomoc w rozwiązaniu niejasnych czy niepewnych kwestii.

Ostatni, istotny aspekt we współpracy z agencją, to szczerość i otwartość do dyskusji. Dobra komunikacja zawsze jest fundamentem udanej współpracy! Nikt nie potrafi czytać w myślach, dlatego nie wymagaj tego od agencji. Oczywiście działa to w dwie strony – od grafika czy dewelopera także powinieneś wymagać otwartości i szczerości oraz zadawania pytań, gdy czegoś nie rozumieją.

 

Po piąte, rozwijaj stronę

Ostatnia porada, którą mamy dla Ciebie, to bądź aktywny w internecie i rozwijaj swoją stronę. Z doświadczenia naszej firmy i naszych klientów, bardzo łatwo jest zostać zapomnianym przez internautów, jeśli nic nowego nie dzieje się, czy to na stronie, czy na social mediach (Facebook, Instagram).

Nie daj o sobie zapomnieć! Niech powstanie strony będzie początkiem, a nie końcem Twojej przygody z internetem. Patrz uważnie, co robi konkurencja. Przecieraj nowe szlaki samodzielnie. Masz pomysł na nową podstronę? Znakomicie! Skonfrontuj to z agencją i spróbuj czegoś nowego: nowego segmentu tematycznego, wprowadzenia świeżych produktów czy innej szaty graficznej.

 

Potrzebujesz strony internetowej?

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi czujesz się lepiej przygotowany przed stworzeniem strony internetowej. Jeśli masz dowolne pytanie czy wątpliwości dot. procesu tworzenia witryny firmowej, zapraszamy do kontaktu.

7 Powodów, dla których warto mieć sklep internetowy
Proces tworzenia strony internetowej. 5 Kroków

Może cię zainteresują...