jak powstaje strona internetowakodowanie stronyProces tworzenia strony internetowejprojektowanie stronytesty i wdrożenie stronyutrzymanie strony
tworzenie www

Chcesz przenieść swój biznes do internetu, ale nie wiesz na czym polega proces tworzenia stron internetowych? Jeśli tak, to nie ma powodu do zmartwień! Nie jesteđ jedyną osobą,

która ma potrzebę czy chęć pojawienia się w sieci, ale nie wie jakie są kolejne etapy powstawania witryn.

Niniejszy tekst powstał po to, żeby jak najlepiej przygotować Cię do procesu powstawania strony. Bycie świadomym etapów, które zachodzą kolejno po sobie, jest ważne i dla Ciebie i dla agencji, z którą podejmujesz współpracę. Dlaczego?

Zapraszamy do lektury! 

Jak powstaje strona internetowa?

1. Zbadanie potrzeb

Pierwszy i kluczowy etap, który definiuje wszystkie kolejne kroki. Od niego zależy tempo i sprawność wykonywanych działań oraz – bardzo często – efekt końcowy projektu. Aby powstała strona, która z jednej strony “sprzedaje”, a z drugiej spełnia oczekiwania i wizje klienta, należy dokładnie ustalić potrzeby biznesowe i cele projektu.

Zbadanie potrzeb to etap, w który zaangażowane są obie strony – zleceniodawca i wykonawca. Ten pierwszy, czyli najprawdopodobniej Ty – lub po prostu każda firma czy osoba zlecająca wykonanie strony – przed podjęciem współpracy, musi zastanowić się nad aktualnymi potrzebami firmy i oczekiwaniami względem jej internetowej wizytówki.

Warto zadać sobie następujące pytania:

  • Dlaczego potrzebuję stronę internetową?
  • Jaki jest jej cel?
  • Jakie problemy ma rozwiązać strona firmowa?
  • Jakie korzyści chcę, żeby przyniosła?
  • Jak chcę, żeby wyglądała?
  • Kiedy chcę, żeby była gotowa?
  • Jaki jest mój budżet?

Postawienie sobie tych pytań jest niezbędne, aby strona odpowiadała Twoim indywidualnym preferencjom i potrzebom biznesowym. Odpowiedź na nie uporządkuje Twoją wizję strony, a także pozwoli agencji lepiej zrozumieć Twoje potrzeby i na ich podstawach wykonać projekt. Nikt w końcu nie zna Twojego biznesu i Twoich oczekiwań lepiej, niż Ty sam.

Rolą agencji jest natomiast zadanie tych pytań, jeśli nie miałeś okazji zrobić tego samodzielnie. W interesie wykonawcy jest jak najlepsze poznanie sytuacji biznesowej klienta i jego oczekiwań względem zlecenia. Jeśli agencja nie zadaje żadnych pytań, to prawdopodobnie jesteś w złym miejscu. 

 

2. Projektowanie strony

Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, wykonawca zaczyna tworzyć plan działań. To nic innego, jak ustalenie najważniejszych zadań do wykonania i nadania im ram czasowych. Celem powstania planu jest informowanie klienta na bieżąco o postępie, a także ustalenie sztywnych ram pracy dla zespołu grafików i deweloperów.

Realizację planu zwykle zaczyna się od stworzenia projektu graficznego strony. Grafika strony to po prostu jej szata graficzna, wygląd. Graficy projektują stronę na podstawie wytycznych od klienta, ale także własnego doświadczenia i researchu, czyli rozeznania się w branżowych trendach i stronach konkurencji.

Projekt strony (design, szablon) ma ogromne znaczenie w rozwoju biznesu on-line. Musi być atrakcyjny wizualnie  dla odwiedzających wizualnie, ale powinien też zachęcać ich do podejmowania decyzji zakupowych czy do kontaktowania się z firmą. Stron nie tworzy się przecież tylko po to, żeby ładnie wyglądały. Mają też działać, czyli zwiększać dochody firmy.

Projektowanie strony odbywa się zawsze we współpracy z klientem. Na podstawie briefu (zbadania potrzeb) grafik tworzy makietę, którą następnie poprawia według wskazówek zleceniodawcy i swojego własnego doświadczenia.

Na tym etapie kluczowa jest otwartość – rozumiana zarówno jako szczerość w komunikacji, jak i otwarta głowa na zmiany, nowe idee czy wizje. Oczywiście zarówno po stronie klienta, jak i wykonawcy, Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – wizja przedsiębiorcy musi znaleźć się pośrodku z doświadczeniem i kreatywnością grafika.

 

3. Kodowanie strony

Kiedy design strony zostanie zaakceptowany przez klienta, sprawy w swoje ręce bierze deweloper (a czasami grafik, który potrafi programować). Jego rolą jest stworzenie realnej, funkcjonalnej strony internetowej, na podstawie przygotowanych ustaleń oraz makiety. 

“Funkcjonalnej”, czyli umożliwiającej swobodne korzystanie z niej, przechodzenie z zakładki na zakładkę czy uzupełnienie formularza kontaktowego przez internautę.


Warto wiedzieć, że kodowanie ma dwa oblicza:

  • Back-End, czyli technologiczne zaplecze strony internetowej. Wszystko to, co dzieje się “pod maską”, niewidoczne gołym okiem dla odwiedzających.
  • Front-end – wygląd zewnętrzny strony i wszystkie jej możliwe do wyklikania funkcjonalności. Wszystko to, co widać i co można zrobić na stronie.

Kodowanie strony jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania strony. Back-end odpowiada za łatwość wprowadzania zmian przez administratora oraz stabilność i bezpieczeństwo witryny. Front-end zapewnia komfort korzystania ze strony użytkownikom, nawiguje ich po zakładkach i zachęca (lub nie) do powrotu.

 

4. Testy i wdrożenie

Mamy makietę oraz gotową, zakodowaną stronę. Co teraz? Testy! To, że coś ładnie wygląda i działa w trakcie produkcji, nie oznacza jeszcze że będzie sprawdzało się w prawdziwych warunkach. 

Stronę, przed oddaniem do użycia i udostępnieniu internautom, testuje się pod wieloma względami: funkcjonalności, użyteczności, wydajności czy bezpieczeństwa. Stronę można testować zarówno manualnie (przeklikiwanie się przez jej poszczególne elementy), jak i automatycznie (istnieją specjalne programy przeznaczone do kompleksowego testowania stron).

Po upewnieniu się, że na stronie nie ma błędów, deweloper umieszcza ją na serwerze (lub na hostingu, podanym najczęściej przez klienta). Innymi słowy, trzeba ją ulokować w jakimś miejscu w internecie, które będzie funkcjonowało cały czas, bez przerwy.

Po umieszczeniu strony na serwerze przeprowadza się jeszcze jeden, ostatni test – na nowej lokacji. Sprawdza się, czy witryna została właściwie wgrana i skonfigurowana, czy wszystkie funkcjonalności działają tak jak powinny, oraz czy sam serwer jest w stanie przyjąć dużą liczbę odwiedzających w krótkim czasie.

 

5. Utrzymanie strony

Można by uznać, że poprzedni etap był ostatnim, jeśli chodzi o stworzenie strony. Rozpoznanie potrzeb klienta, przelanie ich na makietę, a następnie stworzenie strony i postawienie jej na serwerze to wszystko, co musi się wydarzyć żeby strona istniała.

Pamiętaj jednak, że “kto nie idzie do przodu, ten się cofa” i zasada ta aplikuje się także do stron internetowych. Nawet najlepiej zaprojektowana i wydewelopowana strona musi się rozwijać, żeby nadążać za trendami i konkurencją. Trzeba ją także aktualizować na bieżąco, czyli dopasowywać do zmieniających się warunków w internecie (np. do nowych zasad działania wyszukiwarek internetowych).

Na tym etapie agencja zazwyczaj “utrzymuje stronę”, czyli dba o bieżące aktualizacje, rozwiązuje pojedyncze problemy funkcjonalne oraz wdraża nowe zakładki, opisy, możliwości. 

 

Czas na Twój ruch

To w jaki sposób powstaje strona internetowa może różnić się w zależności od projektu, np. od wielkości budżetu, stopnia zaawansowania projektu czy branży klienta. Niemniej w zdecydowanej większości przypadków, powyższe kroki są niezależne od tych czynników i napotkasz je na swojej drodze przy tworzeniu swojej internetowej wizytówki.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pozwolił Ci lepiej zrozumieć charakter współpracy z agencją i że wyjaśnił Ci wszelkie wątpliwości w kwestii procesu tworzenia witryn.

Jeśli masz dowolne pytania lub zastanawiasz się nad stworzeniem prywatnej lub firmowej strony internetowej, która będzie spełniała Twoje oczekiwania biznesowe – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem strony internetowej
Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Może cię zainteresują...