7 powodów dla których warto mieć sklep internetowyczy warto zakładać sklep internetowykoszty prowadzenia e-commercemożliwości marketingowo-sprzedażowenieograniczona baza klientówrozwijający się rynek
e commerce sklep internetowy

Wiele osób zastanawia się czy warto mieć własny sklep internetowy, a dużą część tej grupy stanowią ludzie, którzy chcą zająć się handlem. Jeśli Ty także stoisz przed tym wyborem, na pewno zrodziło Ci się w głowie pytanie: czy warto inwestować w sklep internetowy, czy zacząć od sprzedaży stacjonarnej? A może masz już swój sklep, albo sprzedajesz towary drogą pantoflową i zastanawiasz się nad przeniesieniem się do sieci?

W tym artykule podamy 7 powodów, dla których według nas warto posiadać i rozwijać własny sklep internetowy. Zapraszamy do lektury!

 

1. Nieograniczona baza klientów

Pierwszym argumentem, który uważamy za kluczowy w dzisiejszych czasach, jest dostęp do niemal nieskończonej liczby internautów. Bez względu na to co sprzedajesz, internet daje Ci szansę na dotarcie do wszystkich swoich potencjalnych klientów. Czyli do 4.57 biliona ludzi, co w sierpniu 2020 roku stanowi prawie 60% populacji całego globu!

Jest to miażdżąca przewaga względem sklepu stacjonarnego, który ogranicza Twoją pulę klientów do mieszkańców danej miejscowości i do osób przyjezdnych. 

Nie oznacza to oczywiście, że nie warto prowadzić sprzedaży stacjonarnej. To wciąż znakomity sposób na zarabianie pieniędzy i jest świetnym uzupełnieniem dla handlu drogą internetową. Sklep “na miejscu” jest często niezbędny by firma wystartowała, zarabiała na siebie czy weryfikowała swój potencjał rynkowy.

Internet daje jednak dużo większe, wręcz nieograniczone możliwości jeśli chodzi o dotarcie do klienta. Istnieje tyle metod i technik sprzedażowo-marketingowych, że bez problemu możesz dotrzeć dokładnie do tego segmentu klienta, na jakim Ci zależy. Przeczytasz o nich poniżej.

 

2. Nigdy nie było łatwiej

Stworzenie i prowadzenie sklepu internetowego nigdy nie było tak proste jak teraz. Dzięki m.in. takim agencjom jak nasza, na postawienie w pełni funkcjonalnego sklepu może pozwolić sobie dzisiaj prawie każdy. Oczywiście, możesz stworzyć sklep samodzielnie – jeśli masz odpowiednio dużo czasu i podstawową wiedzę programistyczną. Ale jeśli tak nie jest, bez problemu możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się tworzeniem stron.

Podobnie jest z obsługą sklepu. Silniki sklepów internetowych, takie jak np. WooCommerce, od lat rozwijają się w kierunku łatwości użytkowania. O ile postawienie sklepu od 0 może być problematyczne, o tyle sama obsługa (wystawianie produktów, zmiany cen i zdjęć, podstawowe zmiany w szacie graficznej) są proste i intuicyjne – nawet dla laika.

Warto zwrócić też uwagę na integrację sklepów internetowych np. z bramkami płatności czy usługami kurierskimi. Kiedyś te procesy były koszmarem dla właścicieli e-commerce. Dzisiaj wystarczy odpowiednio zoptymalizowana ścieżka klienta i czasami nie musisz robić absolutnie nic, by towar do niego doszedł!

 

3. Dołączasz do rozwijającego się rynku

Branża handlu internetowego od lat notuje wzrosty, a pandemia tylko zwiększyła ten trend. Szacuje się, że w samym 2020 roku jej wartość w Polsce podniosła się o 16% względem poprzedniego roku, osiągając poziom prawie 45 mld zł! 

Zachowania konsumentów i nawyki zakupowe diametralnie się zmieniły w ostatnich miesiącach. Ograniczenia dotyczące wychodzenia z domu czy kontaktu z innymi ludźmi sprawiły, że wszystkie zakupy, w tym także spożywcze, wolimy wykonywać stacjonarnie, bezgotówkowo. E-commerce jest świetną odpowiedzią na te potrzeby klientów.

Jeszcze kilka lat temu dało słyszeć się głosy, że nasz rodzimy handel internetowy lada moment zwolni. Pierwsze lata XX wieku były dzikim zachodem w tej kwestii i Polacy nie mieli zaufania do handlu internetowego, który kojarzył się przede wszystkim z oszustami z Allegro.

Lata 2010-2015 były prawdziwym boomem, po którym teoretycznie wszystko miało zwolnić – mieliśmy zachłysnąć się zakupami przez internet, by w końcu  wrócić do sklepów stacjonarnych.

2020 rok pokazuje jasno, że nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz inwestować i rozwijać się w branży, która od lat rośnie i będzie notowała dalsze wzrosty – e-commerce jest dla Ciebie. Zapnij pasy i w drogę!

 

4. Niskie koszty prowadzenia e-commerce

Każdy przedsiębiorca wie, jak kluczowe dla rentowności (a czasami przetrwania) firmy są niskie koszty stałe. Nawet niewielki lokal w centrum miasta czy w galerii handlowej, może kosztować astronomiczne kwoty za wynajem. Handel internetowy pozwala na prowadzenie biura z domu – nie musisz wydawać ani złotówki na drogie biuro, żeby docierać do klientów i sprzedawać im swoje towary czy usługi.

Pojawia się oczywiście kwestia magazynowania towaru; jeśli sprzedajesz skarpetki czy biżuterię, to możliwe, że przynajmniej na początku zmieścisz wszystko w swoim domu. A co, jeśli sprzedajesz większe przedmioty, albo nawet te mniejsze, ale w wielkich ilościach?

Jest potrzeba – jest rozwiązanie! Dropshipping to działania firm polegające na magazynowaniu i wysyłce Twojego towaru, bez Twojego udziału. Nie musisz przechowywać, pakować, wysyłać czy odbierać towaru od klientów. Wszystkim zajmuje się firma dropshippingowa.

Pisząc o niskich kosztach prowadzenia sklepu internetowego warto też zaznaczyć, że takie silniki e-commerce jak np. WooCommerce są darmowe. Posiadają, oczywiście, płatne dodatki (wtyczki), jednak z powodzeniem można stworzyć prawdziwy “kombajn” sprzedażowy, bez wydawania dodatkowych pieniędzy na płatne funkcjonalności.

 

5. Możliwości marketingowo-sprzedażowe

Podobnie jak rozwija się branża e-commerce, tak samo możliwości sprzedażowe i marketingowe dają coraz większe pole do popisu właścicielom sklepów. Kiedyś sprzedaż opierała się głównie o platformy zakupowe takie jak Allegro czy Ebay. Dzisiaj, dzięki możliwościom technologicznym, sklepy internetowe stały się prawdziwymi maszynami do sprzedaży. Oto kilka ze sposobów, które możesz wykorzystać by sprowadzać klientów na swój sklep:

  • płatne reklamy, które docierają bezpośrednio do klienta końcowego
  • blogi, artykuły eksperckie i poradniki, czyli treści, które doceniają klienci i dzięki którym przywiązują się do marki
  • newslettery – cykliczne maile z najlepszymi ofertami dla zapisanych klientów
  • remarketing umożliwiający powracanie do klientów, którzy np. porzucili koszyki
  • zaawansowana analityka strony i ruchu, dzięki której dokładnie poznasz swojego klienta, źródła z którego przychodzi itp.
  • artykuły sponsorowane na popularnych stronach internetowych
  • SEO, czyli przyciąganie klienta do siebie odpowiednio sformatowanymi treściami, dopasowanymi do algorytmów wyszukiwarki Google
  • integracja z social mediami – to, co wystawiasz na sklepie, automatycznie pojawia się na Facebooku czy Instagramie
  • współpraca z innymi portalami, sklepami, platformami

I wiele innych! Możliwości jest wiele i od Ciebie zależy, po które sięgniesz. Jednak nie musisz martwić się o to, że zabraknie Ci broni w walce o klienta. 

 

6. Zarobek “na boku”

Dzięki łatwości, z jaką można postawić i prowadzić sklep, nie musisz inwestować wiele czasu na jego rozwój. Wiele sklepów działa dokładnie w taki sposób – dana osoba pracuje na etacie, a po godzinach pracy rozwija swój sklep. Nie ma więc konieczności postawienia wszystkiego na jedną kartę. Bez problemu możesz zajmować się swoim dotychczasowym zajęciem, a niezależny biznes prowadzić w wolnych chwilach.

Oczywiście wiele sklepów rozwija się do takiego poziomu, który uniemożliwia łączenia dwóch prac naraz. Stajesz wtedy przed wyborem: pozostać w swojej dotychczasowej, stałej pracy, czy może rozwijać się niezależnie w branży e-commerce?

Większość ludzi stawia na to drugie; po to przecież założyli sklep, żeby kiedyś się uniezależnić i pracować na samego siebie. Sklep, który zaczyna jako dodatkowy projekt po godzinach, bez problemu może przerodzić się w pełnoprawny biznes. A Ty, zamiast być zatrudnionym, możesz zacząć zatrudniać swoich własnych pracowników. Brzmi jak plan?

 

7. Multichannel, omnichannel

…czyli połączenie tradycyjnego biznesu (np. sklep stacjonarny), ze sklepem on-line. Nie musisz wybierać albo/lub. Obie te strategie doskonale się łączą, m.in. dzięki nowym technologiom. Istnieją programy, które spajają sprzedaż off-line i on-line. Przy pomocy kilku kliknięć możesz np. zmienić ceny czy wprowadzić kody rabatowe i promocje w swoim sklepie w mieście, jak i w sieci.

Warto tu zauważyć, że to wciąż raczkująca dziedzina w polskim e-commerce. Multichannel oznacza posiadanie więcej niż jednego kanału sprzedażowego. Jeśli więc sprzedajesz towary stacjonarnie i on-line, możesz dumnie nazywać siebie multichannelowcem (czyli, tłumacząc bezpośrednio na polski, sprzedawcom wielokanałowym).

Omnichannel oznacza natomiast integrację obu tych kanałów – wszystkie zabiegi, które sprawiają, że zakup stacjonarny i on-line jest niemal identycznym doświadczeniem. Chodzi o aspekt wizualny, proces sprzedażowy czy spójność promocji. 

Bez względu na to, czy Twój e-commerce będzie wpisywał się w multi, czy omnichannel, jest to wciąż krok naprzód przed Twoją konkurencją. Oraz nowoczesne podejście do biznesu, które dzisiejsi klienci bardzo mocno doceniają.

 

Czy warto zakładać sklep internetowy?

Według nas – zdecydowanie tak i mamy nadzieję, że powyższe argumenty przekonały również i Ciebie. Zebraliśmy te, które są według nas najważniejsze, ale oczywiście nie są jedyne. Znaleźlibyśmy kolejnych 5 przesłanek, by przenieść swój biznes do sieci, ale…

O nich opowiemy Ci chętnie przez telefon. Zapraszamy do kontaktu!

Co muszę wiedzieć, przed założeniem sklepu internetowego?
5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem strony internetowej

Może cię zainteresują...