biznesplanco muszę wiedzieć przed założeniem sklepu internetowegodomena i kwestie technicznee-commerceformalnościwygląd i funkcjonalność strony
koszt prowadzenia strony internetowej

Branża e-commerce rośnie z roku na rok i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Rynek ten regularnie notował wzrosty jeszcze przed 2020, a pandemia COVID19 tylko wzmożyła ruch na sklepach internetowych. Szacuję się, że wartość branży tylko w 2020 roku wzrosła o 16%, osiągając poziom 43.5mld zł (według portalu Statista.com), a udział e-commerce w handlu detalicznym ma wzrosnąć z 5.4% do 8% (według analityków Santander Bank Polska).

Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie sam lub sama zastanawiasz się nad uczestnictwem w tej mocno pikującej branży. Nim jednak to się wydarzy, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tworzeniu i prowadzeniu sklepu internetowego, żeby przygotować się jak najlepiej do sprzedawania przez własną platformę. W tym tekście weźmiemy na tapetę najistotniejsze aspekty dotyczące sklepu internetowego – zapraszamy do lektury.

 

Przed podjęciem decyzji o założeniu sklepu…

Doprecyzuj biznesplan

Samo założenie sklepu nie jest dużym problemem. Jeśli masz wolny czas, swobodnie poruszasz się po stronach internetowych i znasz podstawy programowania czy web designu, to w pełni funkcjonalny sklep internetowy jesteś w stanie postawić samodzielnie. 

Oczywiście możesz zlecić to także nam, czy innej agencji marketingowej – wszystko zależy od Ciebie, niemniej sam fakt posiadania sklepu nie należy do najtrudniejszych etapów w tym procesie.

Dlatego zanim podejmiesz decyzję o założeniu sklepu, warto doprecyzować swój biznesplan. Nie chodzi o przepastny dokument, który będziesz przygotowywać miesiącami; po prostu zadaj sobie poniższe pytania i odpowiedz na nie tak dokładnie jak potrafisz:

 • Czy na moje produkty/usługi jest zapotrzebowanie na rynku?
 • Kto jest moim klientem i dlaczego? Jakim językiem się posługuje?
 • Czy istnieją już podobne sklepy do mojego? Czym się charakteryzują?
 • gdzie i w jaki sposób promuje się moja konkurencja?
 • Jaki jest mój cel na pierwszy miesiąc / kwartał / pół roku / rok?
 • Chcę prowadzić firmę samodzielnie, czy będę szukał partnera biznesowego / pracowników?
 • Kto i w jaki sposób będzie zajmował się wysyłką produktów?
 • Czy jestem gotowy/gotowa na nieoczekiwany wzrost zamówień (logistycznie, magazynowo, finansowo)
 • Jak długo mogę utrzymać się bez zarabiania pieniędzy na sklepie?
 • Ile godzin dziennie mogę poświęcić na pracę nad sklepem?
 • Czy sklep będę rozwijać samodzielnie, czy z pomocą agencji/freelancera?

Tak naprawdę nie ma tutaj ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę pytań, bo na im więcej uda Ci się odpowiedzieć na starcie, tym mniej błędów i niedomówień pojawi się w przyszłości.

 

Wybierz platformę

Jest to jedna z ważniejszych decyzji dla każdego, kto stawia pierwsze kroki w świecie e-commerce. Od niej bowiem będzie zależeć sposób prowadzenia sklepu na co dzień, początkowe koszta oraz możliwości rozwoju w przyszłości. Jeśli na starcie wybierzesz rozwiązanie, które będzie zbyt rozbudowane i skomplikowane, to zarządzanie sklepem będzie niewygodne i frustrujące. Jeśli z kolei wybrany przez Ciebie silnik będzie zbyt prosty jak na Twoje potrzeby – szybko będziesz musiał/a go zmienić na inny.

Istnieją trzy podstawowe kierunki:

 

 • Sklep na płatnej licencji

Kierunek polecany przede wszystkim większym sklepom, które, ze względu na liczbę i rozmaitość sprzedawanych towarów, od samego początku potrzebują rozbudowanego sklepu. Sklepy oparte o płatne silniki (najczęściej w rozliczeniu abonamentowym – miesięcznym, kwartalnym lub rocznym) oferują wiele głębokich integracji z różnymi platformami oraz szereg niestandardowych funkcjonalności. 

Uruchomienie takiego sklepu często wiąże się ze współpracą z dedykowaną firmą wdrożeniową, co dodatkowo zwiększa koszty otworzenia sklepu. Płatne platformy to idealne rozwiązanie dla średnich i dużych sklepów, które są gotowe na duże inwestycje już na starcie.

 • Sklep bezpłatny, Open Source

Istnieją takie platformy jak np. WooCommerce, które są darmowe i pozwalają na dowolne modyfikowanie kodu, czyli nieograniczone możliwości edycyjne strony. Jest to znakomite rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie są gotowi na duże inwestycje, lub po prostu nie chcą wydawać dużo pieniędzy, zanim nie zweryfikują nowego kanału sprzedaży.

Rozwiązania tego typu najczęściej są proste w codziennym użytkowaniu. Nawet samo założenie sklepu nie powinno stanowić problemu, oczywiście dla kogoś kto zna podstawy tworzenia stron i może poświęcić na to swój czas. Bezpłatne rozwiązania Open Source są najczęściej obraną drogą przez początkujących e-handlarzy. Nie wymagają inwestycji pieniędzy, a jedynie czasu.

 • Współpraca z agencją

Czyli wybór jednego z dwóch powyższych rozwiązań, ale korzystając z pomocy agencji marketingowej lub firmy wdrożeniowej. Jest to optymalne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który nie ma czasu na to, by uczyć się tworzenia stron i obsługiwania ich.

Choć na początku może wydawać się to większym kosztem niż zajmowanie się stroną samodzielnie, to w długim terminie jest to tak naprawdę tańsza propozycja. Nie musisz poświęcać czasu na kwestie technicznie, a zamiast tego możesz skupić się na rozwoju swojego biznesu: opracowywaniem oferty, szukaniem odpowiedniego klienta czy kanałów marketingowych.

Najczęstszym rozwiązaniem jest współpraca z agencją, która wdraża rozwiązania bezpłatne, Open Source – takie jak WooCommerce. Nie musisz płacić za samą platformę, a jedynie za postawienie sklepu i wdrażanie kolejnych zmian. Współpraca z agencją oszczędza Twój czas, czyli także i pieniądze.

 

Zaplanuj kontakt z klientem

Często pomijany aspekt, zwłaszcza przez początkujących sprzedawców. Zanim założysz sklep internetowy, miej świadomość jak ważny jest szybki kontakt z klientem i bezproblemowa obsługa. Ile razy postanowiłeś/postanowiłaś nie wrócić do sklepu, bo sprzedawca czy konsultant był niemiły? Albo towar nie doszedł na czas, lub trzeba było długo czekać na kontakt z infolinią?

Aby ułatwić kontakt z klientem, na stronie podaj wszystkie niezbędne dane kontaktowe, takie jak numer telefonu, email, czy np. elektroniczny czat, pozwalający na natychmiastowy kontakt przez stronę internetową. Jeśli samodzielnie nie możesz obsługiwać wszystkich tych kanałów, zadbaj o to by ktoś zawsze był dostępny dla klienta. Zadbaj też o ładną stopkę w mailu, czyli czytelny podpis z logo firmy.

Nie trzeba wiele, by zrazić do siebie klienta brakiem kontaktu czy długim czasem odpowiedzi. Pamiętaj o tym jeszcze przed podjęciem decyzji o stworzeniu sklepu – nie chcesz budować sobie czarnego PR-u.

 

Przemyśl wygląd i funkcjonalność strony

Projektując wygląd sklepu, samodzielnie czy we współpracy z agencją, pamiętaj by był on nie tylko ładny i przyjemny dla oka, ale także użyteczny dla klienta.

W kwestii designu, nie kieruj się swoim własnym gustem, ale gustami klienta docelowego – to on będzie dokonywać zakupów na stronie, nie Ty. Jeśli sprzedajesz produkty lub usługi technologiczne, strona powinna być nowoczesna, techniczna i maksymalnie czytelna. Jeśli prowadzisz handel rękodzieł czy obrazów, możesz pozwolić sobie na więcej swobody, kreatywności i nieszablonowości.

Równie ważne, a w kwestii podejmowania decyzji zakupowej nawet ważniejsze, jest to czy strona jest funkcjonalna czy nie. Nawet najładniejsza strona, dopasowana wizualnie do gustów klienta, nie zagwarantuje Ci sprzedaży, jeśli ścieżka zakupowa będzie nieintuicyjna i źle poukładana. 

Towary w sklepie muszą być ułożone według jasnych kryteriów, a najwięcej uwagi powinno poświęcić się stronie produktu – to od niej najczęściej internauta zaczyna spacer po sklepie. Zwróć uwagę na to, jak robią to najlepsi, czyli liderzy rynku w Twojej branży. Chwytliwe opisy produktów, wyraźne i czytelne nagłówki czy profesjonalne sesje zdjęciowe towarów są niezbędne by Twoj sklep odniósł sukces.

Im lepiej będziesz znał podstawy designu stron internetowych i prowadzenia klienta po ścieżce zakupowej, tym mniej będziesz mieć porzuconych koszyków i sfrustrowanych klientów.

 

Zaplanuj domenę i inne kwestie techniczne

Jeśli próbowałeś/aś założyć maila w ostatnich latach, to z pewnością wiesz jak dużo nazw jest już zajętych. Ma to swoje minusy, bo często “najgorętsze” z nich już do kogoś należą, ale z drugiej strony masz okazję się wykazać inwencja twórczą. Pole do popisu jest ograniczone tylko Twoją wyobraźnią, a warto się postarać, bo domena sklepu jest bardzo ważna w rozwoju e-commerce. Chwytliwa nazwa zapadnie w pamięć i pomoże wrócić klientowi ponownie. Za długa, nieintuicyjna, skomplikowana – wręcz przeciwnie.

Ogólne zasady mówią, że im nazwa jest prostsza i krótsza, tym łatwiej do niej powrócić w pamięci. Jeśli uda Ci się znaleźć krótkie, chwytliwe hasło, które nie będzie zajęte, to świetnie. Najważniejsze jednak, żeby pamiętać, że:

 • domena powinna nawiązywać do branży, niszy czy segmentu w którym się specjalizujesz;
 • jeśli posiadasz już sklep, to jego nazwa będzie oczywistym wyborem;
 • nie tworzy się domen długich, skomplikowanych, w których łatwo jest popełnić literówkę czy przekręcić całe słowo. Im prościej, tym lepiej;
 • jeśli planujesz ekspansję zagraniczną, użyj nazwy uniwersalnej językowo

Domena to nie jedyna techniczna kwestia, istotna przed stworzeniem sklepu. Pamiętaj także o konieczności posiadania serwera / hostingu (potrzebnego do trzymania wszystkich plików składających się na serwis) oraz certyfikatu SSL (stworzenie bezpiecznego środowiska na stronie, które będzie szyfrować dane podawane podczas składania zamówienia). 

Zapoznaj się też z takimi terminami jak “prędkość i optymalizacja strony” oraz “RWD”, czyli jej responsywność. Są to bardzo istotne kwestie, które mają bezpośredni wpływ na to czy klient dokona zakupu czy nie. Działający sklep to taki, który ułatwia, a nie utrudnia klientowi życia i jest szybki, responsywny, bezpieczny.

 

Bądź gotowy/a na formalności

Na końcu opiszemy najmniej przyjemny, ale jeden z najważniejszych aspektów e-commerce, czyli kwestie formalne. Nikt nie lubi dokumentacji i “roboty papierkowej”, ale także na internecie musi ona zostać wykonana. 

Strona musi zawierać podstawowe informacje, które zagwarantują klientowi, że dokonując u Ciebie zakupów jest bezpieczny. Najważniejsze z nich to:

 • regulamin
 • polityka prywatności
 • zasady reklamacji i zwrot towarów
 • koszty i sposoby dot. wysyłki przedmiotów
 • dane firmy
 • dane kontaktowe

Szalenie istotną kwestią jest też zgodność regulaminu oraz całej strony (generowane komunikaty, zasady bezpieczeństwa) z RODO. Zawarcie niedozwolonych klauzul czy uchybienie przepisom mogą skutkować wezwaniem do UOKiKu. 

Na internecie możesz znaleźć wiele szablonów i wzorów regulaminów, jednak warto takie kwestie pozostawić profesjonalnym firmom, lub po prostu agencji marketingowej, która zadba o legalność strony.

Bez względu na wszystko – warto znać podstawy RODO, przed rozpoczęciem sprzedaży towarów i usług przez internet. 

 

Gotowy/a na stworzenie swojego e-commerce?

Jeśli udało Ci się przeanalizować wszystkie powyższe aspekty zakładania i prowadzenia e-commerce, to jesteś dużo bliżej gotowości do postawienia swojego własnego sklepu. Na pewno masz więcej pytań i wątpliwości i nasza agencja została stworzona po to, żeby je rozwiać.

Dlaczego WooCommerce, a dlaczego nie? Argumenty za i przeciw.
7 Powodów, dla których warto mieć sklep internetowy

Może cię zainteresują...