dostęp do klientówkonkurencyjnośćlepszy kontakt z klientemmarketingnowoczesna forma reklamyoszczędność czasupo co mi strona internetowawięcej zaufania do markiwycenazwiększenie sprzedaży
strony internetowe

Wielu małych przedsiębiorców oraz sporo średnich, a czasami nawet dużych firm, wciąż nie ma strony internetowej. Często można usłyszeć, że “przecież mamy klientów” oraz że “jeśli coś działa, to po co to zmieniać”.

Duża część biznesów obiera inną drogę: skoro teraz jest dobrze, to warto zabezpieczyć się przed chwilą, gdy będzie gorzej. Warto dywersyfikować źródła przychodu, czyli zwiększać liczbę miejsc, do których i z których mogą przychodzić klienci.

Według nas, obecność w internecie jest bardzo ważna, bez względu na to czym się zajmujesz i co sprzedajesz. Argumentów jest wiele i zebraliśmy te, które uważamy za najważniejsze.

Jeśli zastanawiałeś lub zastanawiałaś się, czy strona internetowa firmy jest Ci potrzebna, w tym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Dostęp do klientów

Według danych GUS z 2019, dostęp do internetu w Polsce ma 84% wszystkich mieszkańców, a 2 na 3 osoby regularnie korzystają z komputera i sieci. Dołączając swoją firmę do rzeczywistości internetowej, z miejsca dostajesz dostęp do tych wszystkich osób. A ile osób w skali tygodnia, miesiąca czy roku może odwiedzić Twoją firmę stacjonarnie?

Oczywiście nie jest to takie proste i sam fakt bycia on-line nie gwarantuje jeszcze żadnego ruchu na stronie. Natomiast potencjał do wykorzystania jest ogromny, a Ty masz cały szereg narzędzi marketingowych i sprzedażowych, żeby promować swoją stronę i ściągać na nią ruch. I to nie tylko ruch z Polski, ale z całego świata.

Stworzenie firmowej strony to pierwszy krok do sukcesu w sieci. Nie bez znaczenia jest też fakt, że o ile Twoja firma działa w określonych godzinach, o tyle strona internetowa nie ma przerw. Każdy potencjalny klient może zapoznać się z Twoimi usługami czy towarami o dowolnej porze dnia i nocy, bez Twojego udziału.

Zwiększenie sprzedaży

Czyli argument, który prawdopodobnie interesuje Cię najbardziej. Stron nie tworzy się tylko po to, żeby ładnie wyglądały. Przede wszystkim mają spełniać cele biznesowe, najczęściej rozumiane jako zwiększenie sprzedaży i przychodu.

Dzięki wizytówce w sieci możesz w nowoczesny, przystępny sposób prezentować ofertę firmy. Ciekawe zdjęcia, opisy czy promocje dostępne tylko na internecie, to jedne z wielu sposobów na zwiększanie sprzedaży poprzez działania on-line.

Internet daje możliwości sprzedażowe, jakich nie daje sprzedaż stacjonarna. Możesz połączyć kategorię produktu czy usługi z ciekawymi artykułami branżowymi. I odwrotnie – w swoim wpisie blogowym możesz umieścić informacje o konkretnym produkcie lub usłudze, które oferujesz.

Na stronie możesz umieścić cennik, interaktywną ofertę, opinie innych klientów czy zdjęcia wykonanych zleceń. Możesz umieścić prosty i czytelny formularz kontaktowy, przez który w prosty i szybki sposób klient może poprosić o wycenę. Cel wszystkich tych zabiegów jest jeden: przekonać klienta, żeby zaufał Tobie i kupił od Ciebie, a nie od konkurencji.

Więcej zaufania do marki

Na to, jak klienci postrzegają Twoją firmę, wpływa wiele czynników. Na pewno najważniejsza jest jakość Twoich usług i profesjonalizm, ale przecież nie tylko. Miła obsługa, dobre opinie od innych klientów, zadbany samochód firmowy. Dziesiątki małych rzeczy, które sobą reprezentujesz, składa się na ogólny obraz firmy i na zaufanie klientów do niej.

W XXI wieku kolejnym elementem tej układanki jest strona internetowa. Chcemy wiedzieć jak najwięcej o firmach, z którymi współpracujemy i często szukamy danych na ich temat w internecie. Szukamy więc strony internetowej, żeby poznać firmę lepiej, zapoznać się z jej misją i wizją, poczytać jak najwięcej o usługach.

Dobrze zaprojektowana strona internetowa budzi zaufanie klienta i potrafi związać go z firmą na dłużej. Mając do wyboru dwie lokalne firmy, z których jedna ma przyjemną dla oka, pełną przydatnych informacji stronę internetową, i drugą, która nie ma strony wcale – na którą spojrzysz bardziej przychylnie?

Nowoczesna forma reklamy – marketing

Czy lubisz jak ludzie na ulicy wręczają Ci ulotki reklamowe? Albo gdy dzwoni telefon, a konsultant zaprasza Cię na prezentację garnków lub dywanów? Albo czy cieszy Twój oko widok banerów, świecących reklam i billboardów na ulicy? Prawdopodobnie nie.

Żeby dotrzeć do klienta, musisz reklamować się w nowoczesny sposób. Nikt nie lubi już tradycyjnych, nachalnych form reklamy. Marketing jest odpowiedzią na gusta nowoczesnych ludzi, którzy doceniają nowoczesne metody promowania się. Strona internetowa jest niezbędna, żeby prowadzić skuteczny marketing!

Oto kilka narzędzi marketingowych, które możesz wykorzystać do promowania swojej strony i odwrotnie – do których potrzebujesz strony, żeby się dzięki nimi promować.

Pozycjonowanie (SEO) – Twoje miejsce na liście wyników wyszukiwań w Google. Jeśli sprzedajesz skarpetki w Łodzi, a ktoś w wyszukiwarce wpisze “sklep ze skarpetami Łódź”, to wyskoczy kilkadziesiąt wyników. Zazwyczaj zwracamy uwagę i wchodzimy i na te strony, które są najwyżej, czyli są najlepiej wypozycjonowane.

Jakość i przejrzystość Twojej strony internetowej, treści które się na niej znajdują i kilka innych elementów decyduje o tym, czy będziesz na pierwszym miejscu wyszukiwań, czy na piątej stronie. Właśnie dlatego tak ważne jest nie tylko posiadanie witryny, ale też jej wysoka funkcjonalność dla użytkownika i zgodność z wyszukiwarkami internetowymi.

Blog – publikowanie artykułów i poradników na Twojej stronie internetowej. Świetny sposób na promowanie firmy poprzez dzielenie się przydatną wiedzą. Prowadzisz drukarnię wielkoformatową? Pokaż internautom na czym polega ten proces i jakie korzyści daje wielki format. Sprzedajesz jachty? Zainspiruj swoich potencjalnych klientów miejscami, które warto odwiedzić z rodziną i przyjaciółmi.
Mailing/newsletter – żeby móc wysyłać ludziom informacje handlowe bezpośrednio (np. w postaci maila reklamowego), musisz uzyskać na to ich zgodę. Istnieje szereg sposobów, by takie zgody zbierać i gdy będziesz mieć już odpowiednią bazę zapisanych osób, możesz wykorzystać to marketingowo.

Mailing (inaczej “newsletter”) to masowe i automatyczne wysyłanie wartościowych treści do grona osób na liście. Mogą to być oferty produktowe czy promocje sezonowe, ale też wartościowe wpisy blogowe, poradniki, video recenzje produktów

Reklamy płatne (Google Ads, Facebook Ads) – płatne metody promowania Twojej strony. Możesz docierać do określonych grup internautów ze swoją stroną poprzez precyzyjne, celowane reklamy.
Mapy Google – świetny sposób na promowanie firmy lokalnie, ale w internecie. Możesz założyć wizytówkę na internetowej mapie swojego miasta i podłączyć do niej adres firmowej strony. Jeśli ktoś wpisze “pizzeria Wrocław”, to na mapie wyskoczy Twój lokal – razem z pełnymi danymi, w tym adresem do witryny. Połączenie strony internetowej z Google Maps ułatwia klientom odnalezienie Ciebie oraz daje możliwość sprawdzenia oferty, skontaktowania się itp.

Konkurencyjność

Nie ważne w jakiej branży pracujesz, na pewno masz konkurencję. A ona prawdopodobnie ma i rozwija swoje strony internetowe. Co to oznacza dla Ciebie? Że Twoi lokalni, ogólnokrajowi czy globalni rywale wyprzedzają Cię o krok. Docierają do większej liczby klientów niż Ty i przedstawiają się jako nowoczesna firma – bez względu na to, czy “robią robotę” czy nie!

A co jeśli konkurencja nie ma jeszcze strony? To znaczy, że możesz ją w prosty sposób wyprzedzić. Dlaczego masz rywalizować na lokalnym, np. miejskim poletku, skoro dołączając swoją firmę do internetu możesz napędzić jej klientów z całej Polski?

Warto założyć stronę internetową firmy, bo jest ona oznaką nadążania za trendami. Jeszcze kilka lat temu napisalibyśmy, że to innowacja, ale te czasy dawno minęły. Firmowa witryna jest nieodłącznym elementem każdego biznesu, nie tylko nowych technologii. Swoje strony od lat mają stolarnie czy producenci maszyn rolniczych.

Lepszy kontakt z klientem

Klient lubi mieć wybór: dotyczy to zarówno zakupu przez internet lub stacjonarnie, ale także sposobu kontaktu z firmą. Zamówienie może odbyć się przez wizytę w sklepie, telefonicznie albo np. poprzez pozostawienie formularza kontaktowego na stronie firmy.

Umożliwiając swoim klientom taką drogę komunikacji, dajesz im kolejny kanał, dzięki któremu mogą do Ciebie docierać. Nie każdy ma czas czy chęci na rozmowę w cztery oczy, czy przez słuchawkę telefonu. Wysłanie maila dla wielu osób jest najwygodniejszym sposobem np. na zdobycie wyceny czy dowiedzenie się czegoś na temat danego produktu.

Strona internetowa firmy zapewnia też lepszy kontakt z klientem w innym względzie: pozwala na utrzymywanie kontaktu (relacji) np. poprzez wspomniane wcześniej wpisy blogowe czy powiadomienia mailowe o nowych produktach.

Oszczędność czasu

Twojego i klienta! Pomyśl, ile telefonów odbierasz w skali tygodnia czy miesiąca, odpowiadając na pytania klientów. Strona internetowa firmy to świetne miejsce na to, by wychodzić tym pytaniom naprzeciw. Nawet jeśli klient sam nie znajdzie tych informacji i jednak zadzwoni, zawsze możesz powiedzieć: “po szczegóły zapraszam pod ten adres!”.

Działa to oczywiście w dwie strony; klienci, zamiast dzwonić i dowiadywać się, mogą wejść na stronę i dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji z niej. Korzyść jest obopólna, bo oboje oszczędzacie czas, a przy okazji zatrzymujesz internautę na swojej stronie na dłużej. Oczywiście o ile Twoja strona uzupełniona jest o wartościowe, przydatne, informacyjne teksty.

Oszczędność czasu dzięki stronie internetowej wyraża się w jeszcze jednym aspekcie. Witryna z odpowiednimi funkcjonalnościami i dobrze zaplanowaną ścieżką użytkownika może zapewnić pełną, lub częściową automatyzację procesu zakupowego. Jeśli prowadzisz hotel czy pensjonat, możesz wzbogacić jego stronę np. o automatyczną rezerwację miejsc.

Potrzebujesz wyceny?

Wierzymy, że jeśli do tej pory miałeś lub miałaś wątpliwości czy warto mieć swoją stronę internetową, to powyższe argumenty je rozwiały. Nasza firma i historie naszych klientów są żywym dowodem na to, jak ważna w rozwoju przedsiębiorstwa i budowania sprzedaży jest firmowa witryna.

Jeśli interesuje Cię stworzenie firmowej strony  i chcesz dowiedzieć się więcej o cenach i modelu czy przebiegu takiej współpracy – zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy dowolne wątpliwości.

Czy warto stawiać stronę na WordPressie?
Dlaczego moja strona nie działa?

Może cię zainteresują...