bezpieczeństwoco to jest wordpressczy wordpress jest dla mniefunkcjonalnośćjakie są wady wordpressapozycjonowaniespołecznośćStrona na wordpresie
projektowanie stron www cms

Istnieje wiele silników, przy użyciu których tworzy się strony internetowe, m.in. Joomla, Shopify, Wix, czy Drupal. Bezwzględnym królem tego rynku jest jednak WordPress – około 25% wszystkich stron na internecie opiera się o ten CMS. Czy wiesz, skąd bierze się jego popularność?

Podobnie jak każdy inny system zarządzania treścią, WordPress ma swoje wady i zalety. U jednych przedsiębiorców będzie sprawdzał się świetnie, u innych niekoniecznie. Jeśli decydujesz się na stworzenie strony internetowej i rozważasz WordPress, warto żebyś znał/a jego cechy: zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

W tym artykule zastanowimy się nad tym, czy warto, oraz kiedy warto postawić na WordPress.

Ale na początku…

Co to jest WordPress?

WordPress jest CMS’em (z ang. Content Management System), czyli silnikiem do zarządzania treścią. Można powiedzieć, że spełnia dokładnie taką samą rolę, co silnik w samochodzie – jest sercem i napędem strony internetowej i to od niego zależy czy, jak szybko i jak sprawnie działa.

Z poziomu CMS’a zarządza się stroną internetową: jej kodem, grafiką i treścią. Panel administracyjny umożliwia wprowadzanie zmian przez osoby, które mają przydzielony dostęp z odpowiednimi uprawnieniami.

CMS jest więc silnikiem, który pozwala na budowanie stron i zarządzanie nimi. WordPress, tak jak wspomnieliśmy na początku, jest najpowszechniejszym ze wszystkich CMS’ów. Opiera się na nim 455,000,000 stron internetowych, czyli aż 25% wszystkich, które istnieją. A liczba ta ciągnie rośnie, bo WordPress ciągle notuje tendencję zwyżkową.

Dlaczego warto sięgnąć po WordPress?
Prostota

Nie sztuką jest posiadać stronę internetową, z której trudno się korzysta – zarówno jako administrator, jak i użytkownik. Ogromną przewagą WordPressa wobec innych CMS’ów jest jego prostota, łatwość w korzystaniu. Nie musisz znać się na programowaniu, żeby z powodzeniem modyfikować stronę i zarządzać nią, np. wprowadzać opisy produktów i podstron czy zmienić ceny.

Panel administracyjny WordPressa, czyli “centrum sterowania” jest intuicyjny i łatwy do nauczenia. W swojej podstawowej wersji, większość ustawień jest zrozumiała nawet dla komputerowego laika. Oczywiście, im głębiej wchodzi się w funkcjonalności, tym robi się trudniej i tym większa wiedza jest wymagana – czasami nawet programisty lub grafika.

Natomiast, w przeciwieństwie do np. Joomli czy Drupala, nie musisz znać języków programowania, aby instalować dodatki. WordPressowe wtyczki można instalować tak, jak instaluje się programy na komputerze. Po prostu wybierasz interesującą Cię funkcjonalność i instalujesz ją. Łatwe, proste, przyjemne.

Społeczność

Czyli, wspomniana już na początku tego tekstu ogromna popularność WordPressa. Korzysta z niego połowa internetu, więc na każdy problem jest kilka gotowych rozwiązań. Nie musisz szukać drogich, wyspecjalizowanych deweloperów. WordPress jest powszechny i ogólnodostępny i nie trzeba wydawać kroci na jego utrzymanie i rozwój stron opartych o niego.

Ze względu na to, że WordPress jest darmowy i otwarty (jego kod można używać i modyfikować bez ograniczeń przez każdego), jest on rozwijany przez całe rzesze programistów i zwykłych użytkowników. Codziennie tworzą się nowe ulepszenia, wtyczki, motywy i grafiki. Dzięki ogromnej społeczności korzystającej z WordPressa, stał się on wielkim, rozwijającym się i stale ulepszanym organizmem.

Funkcjonalność

Kolejny atut WordPressa to jego użyteczność. Możliwości jakie daje, są niemal nieograniczone. Bez względu na to, czy potrzebujesz prostą wizytówkę dla swojej firmy, rozbudowany serwis tematyczny z wpisami blogowymi, czy sklep internetowy z setkami produktów – WordPress jest Ci to w stanie zaoferować.

Podobnie funkcjonalności – oficjalnych i nieoficjalnych, darmowych i bezpłatnych, oraz prostych i skomplikowanych wtyczek jest tak dużo, że w zasadzie na każdą potrzebę znajdzie się rozwiązanie. Integracja z mediami społecznościowymi, chatboty czy newslettery to tylko wierzchołek góry lodowej funkcjonalności, jakie oferuje WordPress.

Bezpieczeństwo

Dzięki prężnie działającej społeczności, WordPress jest bardzo bezpiecznym systemem do zarządzania stroną. Jeśli tylko pojawi się jakiś atak hakerów czy któraś z wtyczek okaże się “dziurawa” – cała rzesza wspierających ten system deweloperów i firm natychmiast zareaguje.

Aktualizacje wypuszczane są automatycznie i na bieżąco, a ich instalacja jest łatwa i intuicyjna. Otwarty i powszechny CMS, w przeciwieństwie do autorskich rozwiązań, daje gwarancję szybkiej i pewnej reakcji w razie cyberataków czy innych błędów, które zagrażają bezpieczeństwu serwisu.

Pozycjonowanie

Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest pozycjonowanie, to spieszymy z wyjaśnieniami, bo jest ono kluczowe dla sukcesu (prawie) każdej strony internetowej. Pozycjonowanie strony (optymalizacja SEO), to działania zmierzające do tego, by dana witryna znajdowała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwań Google.

Dlaczego to tak istotne? Bo gdy szukasz informacji na internecie, zazwyczaj ograniczasz się do pierwszych 3-4 wyników, które wyskoczą. A jeśli jesteś wyjątkiem i zdarza Ci się wejść na drugą stronę wyników wyszukiwań, to tylko potwierdzasz tę regułę. My tam nigdy nie zajrzeliśmy. 🙂

WordPress jest stworzony pod SEO i świetnie współpracuje z algorytmami Google. Przede wszystkim jest napisany (zaprogramowany) czysto, czyli kod WordPressa jest wysokiej jakości. Stawiając stronę na tym silniku, automatycznie pokazujesz wyszukiwarce Google, że bazujesz na wysokiej jakości fundamentach, co przekłada się na wysokie miejsce w wynikach wyświetleń.

Do tego sam WordPress ma wiele wbudowanych funkcjonalności wspomagających pozycjonowanie. Odpowiednia struktura stron, automatyczne podpowiedzi dotyczące treści czy wtyczki, które optymalizują design strony. Wszystko to dostajesz w pakiecie, za darmo.

Jakie są wady WordPressa?

Oczywiście żaden system nie jest idealny i ten też posiada swoje wady, o których warto wiedzieć. Do najczęściej wymienianych minusów tego CMS’a zaliczymy:

Mnogość wtyczek

Ogromna liczba dodatków (wtyczek) jest błogosławieństwem i przekleństwem WordPressa jednocześnie. Przede wszystkim we wtyczkach można się zwyczajnie pogubić. Niektóre z nich mogą być niekompatybilne z innymi, wykluczać się lub dublować. Niektóre wtyczki, źle skonfigurowane, mogą nawet zatrzymać działanie strony.

Dodatkowo, każda kolejna wtyczka jest obciążeniem dla systemu. Nadmiar wtyczek może spowolnić pracę panelu administracyjnego i samej witryny. Zwłaszcza, jeśli instalujesz dodatki z nieznanych, niesprawdzonych źródeł.

Wolność kodu oznacza, że każdy może dodawać nowe wtyczki. Oznacza to też, że istnieje wiele słabych, niedopracowanych dodatków, które zamiast pomagać – szkodzą.

Darmowy, ale nie dla każdego

WordPress z założenia jest darmowy i możesz korzystać z niego przez całe życie, nie wydając ani złotówki na jego nowe funkcjonalności czy szaty graficzne. Jest to prawdą, pod warunkiem, że darmowe rozwiązania, które oferuje, wystarczają Twojemu biznesowi i Twoim potrzebom.

O ile większość małych i średnich przedsiębiorców z powodzeniem może opierać się na bezpłatnych dodatkach, o tyle większe firmy, które potrzebują większego stopnia zaawansowania strony, będą musiały zainwestować w płatne wtyczki.

I nie tylko. Rozwój strony internetowej to nie tylko funkcjonalności same w sobie, ale także poprawa szaty graficznej, optymalizacja względem SEO (darmowe możliwości mają swoje ograniczenia) czy poprawa użyteczności strony (UX, UI).

Warto też wspomnieć, że samo utrzymanie strony może kosztować. Nawet jeśli WordPress jest intuicyjny i prosty w obsłudze, to mogą pojawić się wyzwania technologiczne, do których niezbędny będzie programista czy grafik.

Konieczność płatnego utrzymania strony nie jest rzecz jasna domeną tylko WordPressa. Wszystkie CMS’y, od pewnego momentu, będą tego wymagały. Warto natomiast żebyś miał/a świadomość, że jeśli chcesz przeskoczyć pewien poziom strony, darmowe możliwości oferowane przez WordPress mogą nie wystarczyć.

Nie wszystko zrobisz sam

O ile zarządzanie stroną i wprowadzanie podstawowych zmian jest proste i dostępne nawet dla laika, to bardziej skomplikowane wdrożenia, modyfikacje i integracje nie obejdą się bez pomocy dedykowanego specjalisty.

Przydatna jest znajomość takich języków jak CSS, PHP czy HTML. Bez pomocy deweloperów potrafiących zmieniać kod źródłowy nie wykorzystasz pełnego potencjału WordPressa.

Czy WordPress jest dla mnie?

To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, stawiających pierwsze kroki w internetowej rzeczywistości. Podsumowując powyższe punkty, spróbujemy określić dla kogo WordPress jest idealny, a komu może nie wystarczyć.

System sprawdzi się, jeśli…
Rozpoczynasz swoją przygodę ze stronami internetowymi
Nie posiadasz wiedzy programistycznej
Chcesz rozpocząć działania w sieci bez inwestowania dużych pieniędzy na start
Potrzebujesz prostego, łatwego w obsłudze rozwiązania
Nie planujesz bardzo rozbudowanej, skomplikowanej strony

Silnik nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli…
Oczekujesz rozwiązania, które zawsze będzie darmowe
Planujesz bardzo rozbudowaną stronę z wieloma funkcjonalnościami
Chcesz rozwijać stronę bez wsparcia z zewnątrz

Mamy nadzieję, że ta lektura dała Ci szersze spojrzenie na najpopularniejszy na świecie silnik do budowania stron. Jeśli jego ograniczenia i wady są dla Ciebie blokadą przed skorzystaniem z niego – życzymy powodzenia z innym systemem. Na pewno znajdziesz coś dla siebie! 🙂

Jeśli natomiast zalety WordPressa przekonały Cię (tak jak nas) do korzystania z niego – zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania i chętnie, wspólnie z Tobą, stworzymy w pełni funkcjonalną stronę internetową.

Do usłyszenia!

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?
Po co mi strona internetowa?

Może cię zainteresują...