dlaczego WooCommercewady i zalety WooCommerce
Plusy i minusy woocommerce

WooCommerce to wtyczka (dodatek, funkcjonalność) do WordPressa, czyli do najpopularniejszego silnika do budowania stron na świecie – ok. 25% wszystkich stron w sieci jest zbudowana właśnie na nim. WooCommerce również króluje w swojej kategorii, czyli platform do handlu elektronicznego – prawie 30% wszystkich sklepów korzysta z tego dodatku.

Skąd bierze się ta popularność? Tak jak każde tego typu rozwiązanie, tak i WooCommerce  posiada szereg pozytywnych cech i funkcjonalności, które ułatwiają życie przedsiębiorcom i deweloperom. Jednak wszystko co ma swoje zalety, ma też jednak swoje wady oraz rzeszę przeciwników – wychodzimy z założenia, że warto znać obie strony medalu.

W tym artykule dowiesz się więc dlaczego WooCommerce ma tak wielu zwolenników oraz w jakich przypadkach sprawdza się najlepiej. Poznasz też wady, których lepiej być świadomym przed podjęciem decyzji o zbudowaniu własnego sklepu.

Zapraszamy do lektury!

Wady i zalety WooCommerce

Zaleta: prostota

Zaczniemy od zalety, którą uważamy za najważniejszą spośród wszystkich innych: WooCommerce to system łatwy w użyciu, nawet dla kogoś, kto nie zna się na programowaniu. Został stworzony, podobnie jak WordPress, żeby ułatwiać, a nie utrudniać życie. Konfiguracja sklepu, wypełnianie strony opisami, publikowanie produktów czy zmiana układu strony – wszystko to jest w zasięgu ręki każdego człowieka, który ma odrobinę wolnego czasu.

Nawet takie – z pozoru skomplikowane – ustawienia jak metody płatności czy kody rabatowe, można ustawić samodzielnie. Co bardzo istotne, WooCommerce jest także prosty i intuicyjne dla samego klienta, który może dokonać zakupów bez konieczności rejestrowania się, przechodząc przez łatwy i przejrzysty formularz zakupowy. Jeśli prawie 1/3 wszystkich sklepów na internecie opiera się na tej platformie, to większa część kupujących czuje się na niej po prostu komfortowo.

WooCommerce jest łatwy i intuicyjny w zarządzaniu, dlatego poleca się go wszystkim sprzedawcom, którzy nie mają wyjątkowych zdolności programistycznych, ani czasu na ich naukę. 

 

Zaleta: otwarty kod, brak opłat

Drugą najważniejszą zaletą WooCommerce jest naszym zdaniem fakt, że opiera się na darmowej licencji “Open Source”. Co to oznacza? Że kod źródłowy silnika może być dowolnie modyfikowany i zmieniany przez właściciela sklepu, bez konieczności uiszczania opłat za korzystanie z silnika, czy za dodawanie nowych modułów. Innymi słowy: WooCommerce jest darmowy.

To wyjątkowo istotne dla sklepów, które nie mają jeszcze poważnych dochodów i liczą się z każdą złotówką. Wiele innych platform działa na zasadzie płatnej licencji, która najczęściej polega na tym, że zarówno za podstawowe korzystanie z silnika, jak i za korzystanie z dodatkowych funkcjonalności, trzeba płacić. Z WooCommerce nie ma tego problemu – możesz prowadzić sklep kilka lat i nie zapłacić nawet złotówki ekstra za dodatki.

Dodajmy tylko, że fakt “otwartego kodu źródłowego” oznacza, że każdy może go zmieniać i tworzyć dowolne nowości i modyfikacje. To jednak praca specjalisty, albo osoby, która przynajmniej w podstawowym stopniu potrafi programować. O ile sama konfiguracja WooCommerce jest łatwa i intuicyjna, o tyle wszelkie niestandardowe funkcjonalności i “grzebanie w kodzie” należy pozostawić osobom z odpowiednią wiedzą.

Jest jeszcze jeden aspekt “darmowości” WooCommerce. Istnieje wiele darmowych motywów graficznych, z których można skorzystać do ustawiania szaty wizualnej sklepu. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla sklepów w początkowej fazie rozwoju, które potrzebują maksimum efektów przy minimum wkładu własnego.

 

Wada: darmowy do pewnego momentu

O ile sam system i wszystkie najważniejsze funkcje są bezpłatne, o tyle warto wiedzieć, że bardziej skomplikowane funkcjonalności często (choć nie zawsze) są płatne. Założenie sklepu nie kosztuje nic, podobnie jak jego konfiguracja i uruchomienie najważniejszych wtyczek. Jednak wraz z rozwojem sklepu możemy chcieć rozbudowywać go coraz bardziej, żeby dostarczać klientom jak największą wartość.

Dodatkowe wtyczki mogą kosztować nawet do 300$ za sztukę. Często mają jednak swoje tańsze odpowiedniki, czy nawet darmowe alternatywy – jednak prędzej czy później może pojawić się konieczność zainwestowania w jakąś nową  funkcjonalność, wymagająca opłaty.

 

Zaleta: użyteczność

Kolejną ogromną przewagą WooCommerce wobec innych platform e-commerce jest jego użyteczność i szeroki wachlarz funkcjonalności. Wynika to z prostego faktu – jest to silnik zbudowany na WordPressie, czyli najbardziej wszechstronnej platformie do budowania stron na świecie.

Wybierając WooCommerce dostajesz dostęp do kilku tysięcy wtyczek, dzięki którym możesz udostępniać sobie i kupującym wiele różnych dodatków i integracji. A to nie wszystko – możesz także tworzyć strony i podstrony oraz prowadzić sklepowego bloga np. z wartościowymi poradnikami. 

Dzięki wtyczkom WooCommerce możesz np.:

  • zintegrować sklep z Facebookiem czy Instagramem
  • zarządzać SEO (pozycjonowaniem) strony
  • chronić stronę przed cyberatakami
  • automatycznie tworzyć raporty sprzedażowe
  • automatycznie wysyłać spersonalizowane e-maile do klientów
  • założyć czat do bezpośredniej komunikacji z klientami
  • podpiąć braki płatnicze, takie jak PayU, Dotpay, Przelewy24 czy Tpay
  • połączyć się z najpopularniejszymi w Polsce spedytorami, np. DHL, inPost czy Poczta Polska
  • sprzedawać zarówno produkty fizyczne (zabawki, ciuchy, gadżety), cyfrowe (programy, ebooki), jak i usługi (np. budowlane, stolarskie)
  • i wiele, wiele innych!

Choć część wtyczek jest płatna, to te najważniejsze są darmowe i mogą stworzyć z Twojego sklepu prawdziwą maszynę do sprzedawania. 

 

Zaleta: pozycjonowanie

Pozycjonowanie (SEO) to jedna z najpotężniejszych broni w rękach dzisiejszego sprzedawcy. Płatne reklamy (Google Ads, Facebook Ads itp.) to jeden sposób na znajdowanie klienta, jednak wymaga stałego nakładu finansowego i obniża rentowność sprzedaży. Natomiast pozycjonowanie strony internetowej, np. dzięki zoptymalizowanym opisom produktów czy odpowiednim układzie strony i frazom kluczowym, to długoterminowa strategia, która nie musi Cię dodatkowo kosztować. Bo WooCommerce dba o to, żebyś mógł ją realizować samodzielnie!

Mówi się, że jeśli nie ma Cię na pierwszych wynikach wyszukiwań Google, to nie istniejesz. Wystarczy się zastanowić: czy szukając czegoś na internecie, często wchodzisz na drugą stronę wyszukiwań? Zazwyczaj ograniczamy się do pierwszych trzech-czterech wyników. Zarówno WordPress jak i WooCommerce zostały stworzone z myślą o pozycjonowaniu się stron internetowych.

Istnieje wiele gotowych wtyczek i podpowiedzi, które krok po kroku pokazują jak zoptymalizować stronę pod kątem SEO. Wiele funkcji pozycjonujących stronę jest domyślnie wbudowanych w kod strony, a porady i dobre praktyki będą wyświetlać się wszędzie tam, gdzie system zauważy możliwości do poprawy. Chodzi głównie o jakość treści czy układ strony – kluczowe aspekty w indeksowaniu sklepów do algorytmów Google.

 

Wada: integracje

O ile duża liczba wtyczek i możliwości na jakie pozwalają są niewątpliwą zaletą, o tyle warto podkreślić, że nie wszystkie wtyczki “współpracują” ze sobą. Są takie dodatki, które nie są ze sobą kompatybilne i używanie jednego, uniemożliwia korzystanie z drugiego. W skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do błędów, które nie pozwolą odwiedzającym dokonać zakupu.

Jeśli nie masz pewności, czy dana wtyczka nie spowoduje problemów ze sklepem, lepiej skontaktować się ze specjalistą. Oczywiście wszystkie błędy są odwracalne, ale szkoda ryzykować pojawienie się błędu, który wyłączy stronę z użytkowania nawet na kilka godzin, czy nawet dni.

 

Podsumowanie

Do najważniejszych zalet WooCommerce z pewnością zaliczymy jego prostotę i użyteczność. Nie musisz być deweloperem ani znać się na programowaniu, żeby swobodnie zarządzać sklepem i wprowadzać zmiany w cenie, opisie produktów czy w podstawowym wyglądzie strony. Platforma jest też darmowa, zatem świetnie sprawdzi się u przedsiębiorców, którzy dopiero rozkręcają swój internetowy handel.

Silnik ten jest też znakomitym narzędziem marketingowym, ze względu na wbudowane i proste w użyciu funkcjonalności pozycjonerskie (SEO). Również nie musisz znać się na marketingu, żeby samodzielnie podejmować się promowania sklepu w organicznych wyszukiwaniach Google.

Dodatkowo, WooCommerce udostępnia tysiące wtyczek i pozwala na setki integracji z innymi platformami i programami. Z tym aspektem wiążą się jednak dwa minusy: za niektóre dodatki trzeba płacić ekstra, a nie wszystkie z nich łączą się ze sobą.

Ze względu na powyższe cechy, WooCommerce poleca się małym i średnim sklepom, które są na etapie rozwijania się i chcą osiągnąć pierwszy sukces w internecie, bez dużych inwestycji finansowych. Jest to system prosty w użyciu, codzienny i funkcjonalny, z którego można korzystać nie posiadając umiejętności programistycznych.

Jeśli powyższe argumenty przekonują Cię do WooCommerce – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Marketplace czy sklep e-commerce. Co lepiej wybrać?
Co muszę wiedzieć, przed założeniem sklepu internetowego?

Może cię zainteresują...