cena wizytówki firmycennik CMSczynniki wpływające na cenę stronyfreelancer vs agencja jakie są różniceIle kosztuje stworzenie stronylepszy kontakt z klientem
koszt pozycjonowania strony

Decyzja zapadła – chcesz założyć stronę internetową dla swojej firmy lub dla innej, dowolnej formy działalności biznesowej. Podobnie jak większość ludzi w tej sytuacji, prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie: ile to właściwie kosztuje? Ile trzeba zapłacić za profesjonalną, w pełni funkcjonalną stronę internetową?

Pewnie nie zdziwi Cię, jeśli napiszemy, że “to zależy”. Tak jak samochód można kupić za 3 albo za 300 tysięcy złotych, tak samo strona internetowa może kosztować kilkaset, lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W tym artykule wymienimy czynniki, które wpływają na finalną cenę stworzenia strony oraz zastanowimy się jak, w zależności od potrzeb biznesowych, dopasować do swojego biznesu optymalne rozwiązanie i koszty.

Zapraszamy!

 

Podstawowe czynniki wpływające na cenę strony internetowej

Stopień rozbudowania strony i grafika

Cennik stworzenia witryny przede wszystkim zależy od stopnia jej rozbudowania. Jeśli prowadzisz sklep internetowy z wieloma kategoriami i podkategoriami produktów, a do tego interesuje Cię np. sekcja blogowa, to musisz liczyć się z większymi wydatkami

Podobnie jeśli zależy Ci na wielu różnych, niestandardowych funkcjonalnościach. Wraz ze wzrostem ich liczby, rośnie cena postawienia witryny.

Jeśli natomiast nie potrzebujesz rozbudowanej strony, a jedynie wizytówki, by klienci mogli odnaleźć podstawowe dane o Tobie i Twoim przedsiębiorstwie – złapiesz się w najniższych progach kosztowych. 

Ogólna zasada brzmi: im więcej podstron i funkcjonalności ma znaleźć się na stronie, tym większy będzie koszt jej stworzenia. 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę strony jest jej szata graficzna. Systemy do tworzenia stron często oferują darmowe szablony, więc jeśli najprostszy, powtarzalny design wystarczy Twojemu przedsiębiorstwu, to od kosztu stworzenia strony możesz odliczyć pracę grafika.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, żeby strona była unikatowa i “sprzedawała” – zarówno siebie samą, jak i Twoje usługi czy produkty, inwestycja w dedykowany design jest niezbędna. 

Unikatowy szablon graficzny to jednorazowy wydatek, który ułatwia ściąganie ruchu na stronę i zapada w pamięć klientów. Jeśli prowadzisz sklep stacjonarny, na pewno wiesz jak ważne jest, by dobrze wyglądał z zewnątrz i cieszył oko klientów.

Ładny i oryginalny wygląd strony przyciąga klientów i jest świetną reklamą dla firmy, ale zwiększa koszty stworzenia strony. Gotowe szablony to rozwiązanie dla osób, którzy nie mają dużych wymagań ani oczekiwań względem swojego biznesu on-line i chcą po prostu być w internecie – i nic więcej.

 

Jaka jest cena wizytówki firmy?

W poprzednim akapicie użyliśmy terminu “wizytówka” i warto wyjaśnić go dokładniej. Wizytówka to najprostsza z możliwych stron internetowych, zawierająca minimalną liczbę podstron (często tylko jedną, tzw. “one-pager”) i funkcjonalności. Wizytówka jest dokładnie tym, co sugeruje jej nazwa, tylko że on-line. 

Obecnie całkowicie odchodzi się od wizytówek, z kilku powodów:

 • nie działają marketingowo ani sprzedażowo – nie przynoszą klientów
 • nie da się ich łatwo edytować, więc każda zmiana na stronie oznacza pracę programisty (czyli wysokie koszty)
 • wizytówki wyglądają przestarzale i odstraszają

Dlatego zdecydowanie odradzamy wydawanie pieniędzy na wizytówki, których ceny wahają się w przedziale 100-500 zł. 

Cennik stron postawionych na CMSie

Po drugiej stronie do wizytówek stoją strony, które można rozwijać w kierunku marketingu i sprzedaży oraz edytować (wprowadzać zmiany) samodzielnie przez klienta. Takie systemy nazywają się CMS (z ang. Content Management System) i zdecydowana większość stron internetowych opiera się właśnie na nich.

Najpopularniejszym CMS’em jest WordPress – “stoi” na nim ponad 25% wszystkich stron internetowych. Swoją popularność zawdzięcza prostocie korzystania, zarówno dla grafików i programistów, jak i dla klienta końcowego. WordPress jest też doskonale zoptymalizowany względem SEO, czyli pozycjonowania strony internetowej w organicznych wyszukiwaniach na Google i innych przeglądarkach internetowych.

Aby ułatwić Ci rozeznanie w przykładowych kosztach strony internetowej, przygotowaliśmy 3 kategorie projektów, razem z widełkami cenowymi.

 

 • Prosta, szablonowa strona bez dodatkowych funkcji. 500-1500 zł

W tym przedziale cenowym możesz stworzyć prostą stronę, która od wizytówki będzie różniła się możliwością edytowania (dostępem do panelu administracyjnego), jednak nie będzie oferowała wielu (lub żadnych) dodatkowych wartości. 

Tego typu strony spełniają swoją podstawową funkcję, czyli pozwalają internautom odnaleźć Cię w sieci i znaleźć dane kontaktowe do firmy lub zapoznać się z ofertą. Nie będzie to jednak miejsce, do którego będziesz ściągać ruch z internetu, lub które będzie w pełni funkcjonalne marketingowo czy sprzedażowo.

Prosty, generyczny (ogólny, powtarzalny) szablon, dwie-trzy podstrony, podstawowe informacje o firmie – tego możesz oczekiwać od swojej strony internetowej w tym przedziale cenowym.

Do powstania takiej strony czasami wystarczy nawet jedna osoba: deweloper lub grafik, który zna podstawy programowania.

 

 • Spersonalizowana strona, z podstawowymi możliwościami sprzedażowymi: 1500-10000 zł

Od tych kwot rozpoczynają się strony, które są dopasowane do specyficznych potrzeb klienta i mają potencjał, by wykorzystywać je sprzedażowo i marketingowo. Potrzebujesz więcej podstron? Chcesz mieć prosty, ale dedykowany projekt graficzny? Chcesz rozwijać stronę w kierunku marketingowym, np. w Blog czy newsletter? W zależności od tego jakie masz preferencje i wymagania, prawdopodobnie zmieścisz się w dolnej lub górnej granicy podanych widełek.

Stworzenie tego typu strony będzie wymagało od Ciebie współpracy z agencją. Dobrze, żebyś jeszcze przed rozmową z wykonawcą rozeznał/a się w stronach internetowych konkurencji. Sprawdź, co Ci się podoba i co uważasz, że sprawdzi się na stronie Twojej firmy. Dobry research ułatwi wycenę i pozwoli Ci lepiej dopasować stopień skomplikowania strony do budżetu jakim dysponujesz.

Strony internetowe w tym przedziale cenowym to w pełni funkcjonalne strony, które stanowią świetną bazę pod dalszy rozwój, choć niektórym biznesom w zupełności wystarczą w podstawowej formie. Spełniają jednak swoją najważniejszą funkcję, czyli wspierają biznes: są na tyle funkcjonalne, że można wykorzystywać je do zwiększania sprzedaży.

Do powstania strony internetowej w tym przedziale niezbędna jest praca grafika, który stworzy szablon, oraz programisty, który tchnie w niego życie, wprowadzi wszystkie funkcjonalności, umieści stronę na serwerze i przetestuje ją.

Pamiętaj, że sam wygląd strony to nie wszystko. Dwie strony o takim samym designie mogą być stronami o diametralnie różnej funkcjonalności czy bezpieczeństwo (a co za tym idzie – mogą kosztować mniej lub więcej). Przykładowe rzeczy, które kosztują, a których nie widać na pierwszy rzut oka to np. optymalizacja SEO, zabezpieczenia i certyfikaty, zgodność z RODO.

 

 • Profesjonalna, rozbudowana strona internetowa. 10000+

Podajemy tylko dolne widełki, bo górne praktycznie nie istnieją. Strony internetowe powyżej 10 000 zł oferują pełny zakres marketingowych i sprzedażowych możliwości. Można dopasować je bardzo precyzyjnie do klientów końcowych, wprowadzając wiele niestandardowych rozwiązań. 

Poleca się je firmom, które doskonale wiedzą czego chcą od strony i wiedzą, że jest im ona niezbędna do maksymalizowania zysków i dalszego rozwoju. Do powstania tego typu stron często angażuje się więcej niż jednego grafika czy programistę, a przy najdroższych projektach: także specjalistów od SEO, social media, content marketingu itp.

Przy stronach w tym zakresie cenowym rozwiązania graficzne i technologiczne często są niestandardowe, szyte na miarę. Proces powstania rozbudowanych, mocno dopasowanych do klientów stron jest bardziej skomplikowany. Zbiera się jak najwięcej informacji o firmie, jej konkurentach oraz branżowych trendach i dopiero na podstawie tego typu informacji tworzy się architekturę strony i plan jej rozwoju.

 

Freelancer vs agencja. Jakie są różnice?

Ostatnią kwestią, którą poruszymy w tym artykule, są różnice pomiędzy stroną wykonaną przez freelancera, a agencję marketingową. Sami jesteśmy agencją, więc nie zamierzamy Cię do niczego przekonywać. Pokażemy jednak zasadnicze różnice pomiędzy wolnymi strzelcami, a firmami zajmującymi się tworzeniem stron. Na tyle obiektywnie, na ile potrafimy. 

 • Freelancer – mniejsza cena, mniej pewności i jakości

Freelancerami nazywamy specjalistów, którzy wykonują zlecenia indywidualnie. Nie przynależą do żadnej firmy, nie reprezentują żadnej marki, sami sobie są szefami i pracownikami.

Ze względu na to, że Freelancer (najczęściej) nie musi opłacać biura i pracowników, a przychody za zlecenie trafiają prosto do jego kieszeni, jego głównym i niepodważalnym atutem jest cena.

Freelancer prawie zawsze będzie tańszy od agencji. Jeśli więc cena jest dla Ciebie najważniejszym aspektem przy tworzeniu strony – możliwe, że to optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy.

Minusem współpracy z freelancerem jest gwarancja i bezpieczeństwo wykonanych usług. Freelancer jest sam, więc w razie choroby czy dowolnej innej niedyspozycji, po prostu nie będzie w stanie wykonać Twojego zlecenia.

Wolny strzelec może też w każdej chwili zniknąć – bo wyjedzie za granicę, bo znajdzie pracę, na etacie, bo zmieni plany zawodowe. Nie chcemy wrzucać wszystkich do jednego worka, jednak tego typu sytuacje zdarzają się często i wynikają z ulotności tego zawodu, a nie ze złej woli ludzi go wykonujących.

Warto też wspomnieć o kompleksowości wykonywanych usług. Freelancer działa sam, więc spektrum jego umiejętności jest zawężone do jego osoby. Nawet jeśli współpracuje z innymi osobami, to nie tworzą zespołu. Nie wymieniają się wiedzą, nie czerpią od siebie nawzajem.

Samodzielna praca ma swoje plusy, ale niewątpliwym minusem pracy poza biurem jest mniej interakcji z innymi profesjonalistami i wymiana opinii, wiedzy, doświadczenia.

 

 • Agencja – bezpieczeństwo i jakość za większą cenę

Agencja natomiast, w większości przypadków, oferuje klientom więcej możliwości i bezpieczeństwa. Co przez to rozumieć?

Firma jest organizmem, który rozwija się m.in. przez współpracę i wymianę informacji. W kupie siła! Decydując się na współpracę z agencją, dostajesz w pakiecie cały zespół specjalistów, a opinia i doświadczenie każdego z nich dokłada kolejną cegiełkę do sukcesu Twojego projektu.

Agencje marketingowe mają też dużo więcej do stracenia niż freelancer i muszą dbać o swoją reputację. Oczywiście, nie oznacza to, że wszystkie są bezbłędne i profesjonalne, natomiast szanse na “nacięcie się”, są dużo mniejsze. Podobnie jak na to, że agencja z dnia na dzień zniknie, czy przestanie istnieć.

Możemy więc przyjąć, że przeciętnie agencje zapewniają bardziej kompleksową usługę i  gwarantują większe bezpieczeństwo, ale wiąże się to z większymi kosztami.

 

Podsumowanie

Ceny stworzenia strony internetowej wahają się od 500 do 10 000 zł wzwyż. Koszt strony jest uzależniony od kilku czynników, oto podstawowe z nich:

 • cel i przeznaczenie strony
 • liczba podstron i funkcjonalności
 • stopień zindywidualizowania projektu
 • agencja lub freelancer jako wykonawca

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości. Jeśli nie na wszystkie – serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Proces tworzenia strony internetowej. 5 Kroków
Czy warto stawiać stronę na WordPressie?

Może cię zainteresują...